افزایش صادرات ایران به قطر

به نقل از ایسنا: مدیرکل گمرک بوشهر از اختصاص دو مجوز ویژه گمرکی به گمرک دیر به منظور تسهیل صادرات به قطر خبر داد.

به گزارش ایسنا، علی سلیمانی گفت: با موافقت گمرک جمهوری اسلامی ایران مجوز رویه های گمرکی “ترانزیت خارجی مبدأ” و رویه ” کارنه تیر ورودی (بین راهی)” به گمرک دیر صادر شده است.  پس از این تجار و فعالان اقتصادی می توانند بدون نیاز به مراجعه گمرک بوشهر به صورت مستقیم نسبت به ترانزیت کالا از طریق گمرک بندر دیر اقدام نمایند.

ناظر گمرکات استان و مدیرکل گمرک بوشهر خاطرنشان کرد: این مجوزها به منظور تسهیل صادرات و ارزآوری صادر میگردند که موجب توسعه اشتغال پایدار و رونق اقتصادی در این منطقه خواهد شد.

سلیمانی یادآور شد: بندر دیر به واسطه موقعیت مکانی در بین بنادر ایرانی حوزه خلیج فارس از کمترین فاصله با بندر الرویس کشور قطر برخوردار است که این موضوع منجر به افزایش صادارت از این گمرک به کشور قطر شده است.

قابل ذکر است کارنه تیر (TIR carnet) سندی است گمرکی که برای ترانزیت بین المللی کالا در چارچوب کنوانسیون تیر (TIR) در کشور مبدا صادر می شود و به موجب آن کالا در وسیله نقلیه جاده ای به طور پلمب شده از خاک کشورهای بین راه عبور می کند و تا مقصد نیازی به انجام تشریفات گمرکی مربوط به ترانزیت در مرزهای ورودی و خروجی این کشورها طبق قوانین داخلی آنها نخواهد بود.

منبع خبر: سایت ایسنا 

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *